Ahoj, holky a kluci, dámy a páni! 
Před sedmnácti lety jsem naskočil do autobusu s nápisem Kohout plaší smrt. Bylo to tak najednou a vážně jsem nečekal, že to bude trvat až doteď a že to bude tak dobrý. Naopak, po těch letech můžu říct, že to nebylo vůbec špatný. Ještě třeba před deseti lety jsem si myslel, že nikdy neodejdu, ale teď se situace změnila a mé zpívání v Kohoutech končí. Je to jedno z nejtěžších rozhodnutí v mém životě (což vlastně znamená, že mám fakt skvělý život, děkuju). Pro Vás lidi, kteří máte 
Kohout plaší smrt rádi, to snad nic hrozného znamenat nebude, Vy budete Kohout plaší smrt vídat zase znovu, ale už beze mne. A já doufám, že s nějakým novým super zpěvákem. Po rozumné úvaze, která trvala několik měsíců, jsem se rozhodl, že je na čase odejít, jít dělat i jiné věci a místo které je nyní jen moje, nechám někomu, kdo mu dá víc, než jsem schopen já. Stihli jsme toho spolu docela dost, odhadem 800 koncertů, 5 
cédéček, 2 EP, 5 skvělých videoklipů. Ale hlavně hromadu neskutečných zážitků. Asi málokdo si umí představit, jaké takové rozhodování je. Lidé kteří by mě mohli lépe poznat, by Vám řekli, že vlastně nechápou, jak jsem to se svou introvertní povahou mohl dělat. Ale takoví lidé nejsou. Nebo možná ano, jsou to moji kolegové z kapely. Nemám v životě bližších přátel. Vážím si jich. 
Těším se na nový život. Netěším se, že přijdu o tu spoustu skvělých lidí, které jsem díky hraní poznal, hromadu skvělých známých z jiných kapel. Všichni vědí, koho myslím. Rád bych napsal netruchlete, však se uvidíme. Ale já tuším, že to není úplně reálné. Přece jen mé hudební puzení je jinde a vídali jsme se jen díky mojí kapele. A já opravdu nejsem zvyklý platit vlez :). Ale možná, že když z toho kolotoče vypadnu, začne se mi po tom rámusu stýskat a přijdu se kouknout, do poga nohu přiložit. 
A dostáváme se k té faktické, praktické části. Hej kámo, umíš zpívat aspoň tak dobře jako já a chceš naskočit do kapely, která jede, funguje jak nikdo, hraje hromady super koncertů ročně? Tak makej a ozvi se tu nebo na mail. Já přicházel do "kytarové kapely, která hledala zpěváka". Ty můžeš přijít jen tak do kapely, která jede ročně kolem 40 koncertů a má vydupáno. Ale my se taky zatím nevidíme naposledy, protože akce se samozřejmě neruší, domluvené koncerty hrajeme dle plánu, takže kdo chce, můžeme se rozloučit i osobně. Poslední koncert Pyjafa se teprve objeví v horizontu měsíců. 
Dík Vám všem kapeloví lidi i ostatní. 
A co potom? Rád se s Vámi zas uvidím, třeba na 30. výročí kapely. 
Matěj Pyjaf

Máte-li neodolatelnou potřebu nás kontaktovat,
učiňte tak na emailu: kohout_plasi@seznam.cz

„Rozdávat rady je zbytečné. Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne.“ Mark Twain