Kohout plaší smrt je kapela založená roku 1996 v Liberci. Jednoho dne, v nenápadně vyhlížející garáži blízko studentských kolejí, se to prostě stalo. Název byl vyřčen a osud tak zpečetěn. Po celou dobu o sobě kapela tvrdí, že hraje punk, ale vlastně ne zas tak úplně. Tu více, tu méně se v různých epizodách své existence nechala unést do žánrů tu více, tu méně příbuzných, nikdy však neopustila svou cestu, tedy hrát především to, co ji baví.

Skupina po většinu svého trvání funguje ve standardním čtyř-členném složení – zpěv, kytara, basa, bicí. Otci zakladatelé basista Krtek a kytarista Kafka, které z Mostu do Liberce přivedlo studium a měli za sebou účinkování ve středoškolské kapele Braun, drželi otěže pevně v rukou po 8 let, kdy Kafka soubor z rodinných důvodů opustil a nahradil ho Honza, jenž kytarový post okupuje dodnes. Klíčovým historickým rozhodnutím bylo to, které učinili Krtek s Kafkou v roce 2001, tedy angažovat zpěváka – přišel Matěj a už zůstal. V otázce bubeníků pak kapela vykazovala o poznání větší promiskuitu, nicméně po řadě výměn se nyní s paličkami činí Béba a zdá se, že mu to dlouho vydrží, minimálně co kohout kohoutem bude.

Od prvních nesmělých koncertních krůčků roku 1997 soubor vytrvává v neustálém hraní a neúnavně téměř každý víkend vyráží provozovat své dílo do klubů po celé republice, v létě si pak pravidelně užívá šťavnatých plodů festivalové sezony. Ansámbl se zabydlel v soupiskách festivalů typu Benátská noc, Keltská noc, Pod parou či Jiráskův Hronov a vyskytl se na řadě dalších zdařilých akcí významu republikového i lokálního. Kapela se nevyhýbá ani zahraničním výpadům, jejichž vrcholem bylo bezpochyby měsíční turné po Francii v roce 2005, koncertovala však i v Berlíně, Varšavě, Bratislavě či Košicích.

Za dobu existence má kapela na svém kontě 7 dlouhohrajících nahrávek, jedno EP a účast na řadě kompilací s předními kapelami žánru. Prvním počinem bylo v roce 1997 demo „Mějme se rádi,“ které bylo následováno roku 1999 dílem „Nic víc, nic míň.“ Po draftování Matěje pak kapela stvořila své pro mnoho fanoušků definiční demo „Samý nový věci“ (2002) s úspěšným pokračovatelem – prvním oficiálním albem -  „Kurnik šopa!“ (2004). Po odchodu Kafky zakladatele a nástupu Honzy byla další etapa existence zahájena albem „Duševní výluka“ (2008), které doplnily ještě nahrávky „Hužva“ (2011) a „Vykřičený muž“ (2013).

Aktuálním hudebním počinem je EP 2016 o pěti písních, které vznikly u příležitosti letošního kulatého výročí. Zároveň vznikly oficiální klipy k písničkám Optimista a Lodivod, které na Youtube sbírají tisíce shlédnutí. K Vyvrcholením kapelního bilancování uplynulých 20-ti let je pak kniha, napsaná přímo jednotlivými současnými i bývalými členy, s názvem „Nejlepší by bylo mít tučňáka ve vaně...,“ jejíž nedílnou součástí je ono EP na flash disku a která byla pokřtěna 22.10.2016. Kapela si na nostalgické posmrkávání nad zašlým leskem časů minulých nikdy moc nepotrpěla, i přes hlásící se třetí křížek je tedy stále v plné síle a směle vyhlíží časy budoucí.

Poctivým koncertováním si Kohout plaší smrt vytvořili stabilní fanouškovskou základnu po celé republice a přijedou-li kamkoli, vždy se najdou dobré duše jejich hudbě nakloněné.

Tučňák live JamRock 2022

   ...

< Celý článek >

Pedro live 2022 Izerbejdzan on stage

...

< Celý článek >

Neřeš EP 2017 Lyrics video

...

< Celý článek >

Vstávej EP 2017 Lyrics video

...

< Celý článek >

Písnička veselá EP 2017 Lyrics video

...

< Celý článek >

Tak si tady žijem EP2017

...

< Celý článek >

Máte-li neodolatelnou potřebu nás kontaktovat,
učiňte tak na emailu: kohout_plasi@seznam.cz